British cattery
 Felpati Gatti 

+420776038635

Stres u kočky

"Pozorujete u své kočky chování, které si nedokážete vysvětlit? Kladete si neustále otázku “Proč to dělá?” Napadlo vás někdy, že by to mohly být projevy stresu? Já vím, teď si asi říkáte “ale však já tu kočku miluju, dostává veškerou péči, nestrádá” a věřím, že tomu tak opravdu je. Ale v hlavě koček se občas může zrodit problém, kterého si vůbec nemusíte všimnout, možná ani nevíte, že něco takového existuje anebo vám to jako problém nepřipadá. Podíváme se na možné projevy i příčiny stresu a jak v takovém případě kočce pomoci."

Stejně jako lidi se i zvířata často dostanou do stresových situací a v mnohých případech je obtížné takhle rozrušené zvíře uklidnit. V těchto případech je dobré mít po ruce přípravky proti stresu, na uklidnění koček

, psů a dalších domácích mazlíčků. Přípravky v této kategorii jsou stoprocentně přírodní, a tak si můžete být jistí, že vašemu zvířátku nijak neublíží, ale naopak jenom pomohou. Domácí mazlíčci často špatně nesou cestování, změnu prostředí, hlasité ohňostroje a bouřky, nebo situace, kdy jsou nějakou delší dobu bez svého páníčka. Snadno se u nich pak projeví stavy úzkosti, odmítají jíst a mají poruchy spánku. Ve všech těchto případech je lepší zvířátku antistresový přípravek ihned dát, protože je možné, že samy od sebe by tyto stavy zvíře rychle nepřešly.

Jak poznám, že je kočka ve stresu?

V první řadě je důležité si uvědomit, že stresor může působit krátkodobě nebo dlouhodobě. Od toho se pak mohou odvíjet i projevy stresu u koček i následky, které u kočky zanechá. Projevy mohou být různého druhu, téměř vždy se však jedná o odchylky oproti běžnému chování.

Mezi konkrétní projevy dlouhodobého stresu může patřit například vykonávání potřeby na nevhodných místech i přesto, že má dobře dostupnou a čistou toaletu. Dále se může projevovat nadměrnou hygienou a neustálým olizováním se. To často vede k dalším problémům se srstí až ztrátě srsti v některých místech. Stres se u koček může projevovat i agresivitou nebo ukrýváním se a vyhledáváním klidnějších a bezpečných míst. Častými projevy je i ničení nábytku a hyperaktivita. Některých projevů si můžete snadno všimnout, jiné jsou méně nápadné.

Krátkodobý stres, myslím, už každý majitel kočky někdy viděl a zažil. Projevem je nadměrné slinění, zrychlené dýchání, vrčení či nadměrné mňoukání, ale také strnulost, třes, sklopené uši a velmi známá naježená srst. Co třeba taková návštěva veterináře? Neprojevuje vaše kočka některé známky krátkodobého stresu?

Jaké jsou příčiny stresu?

Jak jsme se již zmínili, ten důvod ví především vaše kočka. Některé kočky jsou náchylnější na změny v domácnosti a citlivější na různé projevy. Ke stresu jim pak stačí návštěva, nový člen domácnosti, hádka s partnerem, ale třeba i to, že si sousedé pořídili kočku.

Pokud se jedná o projevy krátkodobého stresu, které někdy pozorujete a jindy ne, snažte se vnímat, co se děje v blízkosti kočky před či po dobu projevů. Typickým příkladem je zmíněná návštěva, cestování, veterinář, česání, ale může se jednat i o situace, které s kočkou nijak nesouvisí, např. úklid bytu, pouštění hlasité hudby, použití deodorantu apod.

U dlouhodobého stresu budete příčinu hledat výrazně hůře. Velmi častým důvodem je nedostatek pohybu a vybití energie. Pokud je to možné, dopřejte kočce přístup ven, pokud to možné není, zajistěte jí doma dostatek škrabadel, hraček, možností prolézání apod. Další zvíře v domácnosti nebo narození miminka může také způsobit dlouhodobý stres. Mnohé se tím změní a působení stresu nemizí. Důvodem může být i stěhování a problém u kočky zvyknout si na nové místo. Nátlak a nepříjemné činnosti, i to může být zdrojem stresu, např. pokud se snažíte s kočkou mazlit, i když ona o to nestojí.

Co pomáhá na stres?

V první řadě je potřeba uspokojit základní potřeby kočky, jako je jídlo, pití, spánek, pohyb a bezpečí. Kočky by měly mít možnost neustálého přísunu krmiva i vody. Klidné místo, kde se cítí v bezpečí a kde mohou prospat většinu dne. Ideálně vyvýšené místo, kam se za nimi jiná zvířata nebo malé děti nedostanou, a dostatečně teplý pelíšek. Kočky totiž teplo milují.

Kočky jsou lovci a přestože velkou část dne prospí, v tom zbylém času potřebují vyžití. Lovení je jejich vášeň a pokud nepotřebujeme, aby nám na zahradě či ve sklepě lovily myši, tak jim tu aktivitu musíme nějak nahradit. Ideální jsou interaktivní hry nebo různé hračky, které zapojí i nás.

Co dát kočce proti stresu, když vše výše zmíněné má? Můžete sáhnout po zklidňujících přípravcích. Pro kočku s pohybem venku, kdy i stresor je pravděpodobně ve venkovním prostředí, bude potřeba sáhnout po něčem, co bude působit všude tam, kde je kočka. Tedy feromonový obojek, spot-on nebo doplňky stravy. V domácím prostředí můžete využít difuzéru, který obsažené látky rozptýlí po místnosti. Některé difuzéry obsahují kočičí feromony, některé zklidňující kozlík lékařský. Při dlouhodobém používání doporučujeme volit spíše feromonové přípravky.


Doporučujeme, co používáme:

Alavis Calming pro psy a kočky

Gimcat Anti-stress pasta

Gimcat Relax Pasta

Uklidňující sprej pro kočky Beaphar No Stress

Feromonový obojek nurtureCALM pro kočky

Difuzér Feliway Friends