British cattery
 Felpati Gatti 

+420776038635

Seznamování kotěte s ostatními členy domácnosti

Rozhodli jste se pořídit si koťátko, ale doma již máte psa a bojíte se jeho reakce? Poradíme vám, jak nejlépe postupovat při seznamování.

Když si kotě přivezeme domů, je dobré nechat ho den dva se rozkoukat. Do připraveného pelíšku dáme deku, kterou pak navzájem vyměníme kotěti a psovi v jejich pelíšcích, aby si zvykly na pach toho druhého. V místnosti, kde kotě bude, zajistíme dostatek bezpečných míst, kam se může schovat. Kočky se cítí bezpečně ve výškách, k tomu skvěle poslouží vysoké škrabadlo, ale nejprve budou nejspíše zalézat pod nábytek. Pokud tam zůstanou delší dobu, dejte jim k dispozici kočičí WC, ne však krmení, aby měly důvod vylézt ven.

Ve chvíli, kdy se kotě rozkouká a již se s námi mazlí, můžeme do místnosti vzít pejska na seznámení, ale určitě na vodítku. Pamatujte, že opatrnosti není nikdy dost. Pokud pejskovi plně nedůvěřujete, můžete mu nasadit i náhubek. Ideální je plastový či gumový, v případě kovového totiž může dojít k poranění, pokud se s ním pejsek ožene. K seznámení může pomoci i to, že bude kotě cítit vaším pachem, který je pro psa známý. Kotě bude prvně reagovat syčením a prskáním, možná i úprkem do skrýše. 

Jakmile bude první seznámení za vámi, a pejsek bude na kotě reagovat bez problémů, můžete je nechat prohánět po místnosti. Při seznamování se nevyhnete nějakému tomu sekanci ze strany kočky. Většinou se pejsek poučí, a podruhé to již nezkouší, ale pokud se obáváte zranění, můžete kotěti zastřihnout drápky. Dávejte však pozor, abyste nestřihli až do krve.

Vše potřebuje čas a o seznamování to platí dvojnásob. Pokud to nejde podle vašich představ, netlačte na pilu a dejte oběma více času. Seznamujte je postupně den po dni, vždycky na chvilku, a uvidíte, že to nakonec bude přátelské soužití bez problémů.