British cattery
 Felpati Gatti 

+420776038635

Přechod na nové krmivo

Každé krmivo pro kočky má svá vlastní specifika, která daný výrobce maximálně vyzdvihuje, aby získal větší počet pravidelných odběratelů. Což o to, „změna je život“, ale změna krmiva u kočíčích mazlíčků může jeho život výrazně znepříjemnit. V dnešním článku se zaměříme na přechod na nové granule.

V první řadě je dobré zdůraznit, že častý přechod na rozdílné značky krmiva není pro zažívání kočky vhodný. Zrychlený přechod na novou značku, nebo ještě hůř, okamžitá změna značky krmiva, může u kočky vyvolat průjmy, či zvracení. Přechod na nové granule by se měl držet jasných pravidel, díky kterým si tělo kočky na nové krmivo snáz navykne.

Změnu na nové krmivo byste vždy měli provádět postupně, i když se Vám zdá, že Vaší kočce chutná. Sníží se tím šance, že by se u ní po změně krmiva mohly dostavit žaludeční potíže.

Veterináři nejvíce doporučovanou metodou je metoda postupného přimíchávání nové značky granulí do původní značky. Dle našeho postupu to zvládne každý.

1–2 den: smícháme 75 % původního krmiva a 25 % krmiva nového

V prvních dvou dnech je vhodné začít kombinací krmiv v poměru 75/25, tedy 75% stávajícího krmiva a 25% nového krmiva. Tento poměr doporučujeme nechat alespoň dva dny. První dny mohou být spojeny s průjmy, měly by však rychle odeznít.

3-4 den: smícháme 50 % původního krmiva a 50 % krmiva nového

V následujícím kroku, ve třetím, až čtvrtém dni, můžeme přejít ke kombinaci 50/50, tedy 50% stávajícího krmiva a 50% nového krmiva. V tomto kroku by již kočka měla přivykat na nové krmivo, ale i nadále pozorně sledujte jeho stolici.

5-6 den: smícháme 25 % původního krmiva a 75 % krmiva nového

V třetím kroku by se již neměly objevovat komplikace a kočka by měla bez problémů zvládnout poměr krmiva 25/75, tedy 25% stávajícího a 75% nového krmiva.

Od 7 dne podáváme 100 % nového krmiva

Po týdnu můžeme přejít ke 100% dávce nového krmiva.

Jak vidíte, tento přechod je velmi jednoduchý, ale pokud by v jakémkoliv kroku nastal problém se stolicí, doporučujeme celý proces natáhnout do více dní.

Různá zvířata reagují na změny stravy různými způsoby, takže je důležité přechod na nové krmivo nepodcenit.

Všeobecně vzato si kočky velmi zakládají na svých návycích. Je možné, že budete muset své kočce s přechodem na nové krmivo pomoci, především pokud byla zvyklá na jediný typ stravy. Totéž může nastat, pokud byla Vaše kočka zvyklá na pestrou stravu, ale veterinář Vám poradil, že z klinického důvodu, například kvůli alergii, onemocnění ledvin nebo potřebě snížit tělesnou hmotnost, byste ji měli krmit speciálním krmivem.

Pro usnadnění přechodu mezi krmivy můžete vyzkoušet některá z následujících doporučení:

  • Pokud je nutné zvýšit zájem kočky o nové krmivo v konzervě, přihřejte jej na tělesnou teplotu, ale ne na vyšší. Většina koček totiž dá přednost teplejšímu krmivu v konzervě. Důvodem je intenzivnější vůně a lepší pocit v tlamě při jeho konzumaci.

  • Nedávejte kočkám chlazenou stravu.

  • Pokud je to nutné, změňte texturu krmiva v konzervě přidáním malého množství teplé vody. Krmivo tak změkne a smíchání starého a nového typu bude jednodušší.

  • Nepřidávejte do nového krmiva lidské jídlo. Většina koček nakonec bude žrát jen lidské jídlo, což se může stát dlouhodobým zlozvykem.

  • U velmi vybíravých koček zkuste novým krmivem krmit přímo z ruky, jako by to byl pamlsek. Tím se posílí pozitivní pouto mezi majitelem, kočkou a novým krmivem.

  • Nechávejte kočce neustále k dispozici misku s čistou pitnou vodou.

  • Kočku nesmíte při snaze o přechod na nové krmivo nechat hladovět.

  • Pokud se Vám s Vaší kočkou přechod na nové krmivo skutečně nedaří, poraďte se se svým veterinářem nebo veterinární sestrou a uvidíte, jestli pro Vás nebudou mít nějaké další tipy týkající se chování, které by Vám mohly pomoci.

Co bychom měli hlídat při přechodu na nové krmivo?

Jak jsem již zmiňovala výše, po celou dobu přechodu na nové krmivo je vhodné sledovat stolici kočky. „Bobek“ by měl být pevný, v normálním objemu. Pozor dávejte i na zvýšenou plynatost kočky.

Na začátku přechodu na nové granule se stává velice často, že je stolice řidší, tím se nemusíme hned znepokojovat. Nemělo by se však jednat o průjem a neměl by trvat déle než týden. Pokud kočka po změně trpí průjmy a tyto obtíže přetrvávají i po uplynutí 7 dnů. Je lepší krmivo vysadit a poradit se s veterinářem.

Pokud Vaše kočka musí přejít na krmivo, které jí má pomoci s léčbou určitého onemocnění, je důležité postupovat podle pokynů veterináře. Onemocnění může mít vliv na chuť k jídlu a tak je nutné pobavit se s veterinářem, zda nemá ke krmení Vaší kočky nějakou speciální radu.