British cattery
 Felpati Gatti 

+420776038635

Adaptace kotě na nové prostředí

Uvítání nové kočky u vás doma je vzrušující emocionální období pro vás i pro nového člena vaší rodiny. Můžete být nervózní, zda se vaše nová kočka nebo kotě přizpůsobí neznámému prostředí a novým tvářím. Je také přirozené, že váš nový chlupatý kamarád může pociťovat určitou úzkost při přechodu z bývalého domova do vašeho. Když se připravíte na tuto radostnou událost předem, pomůže to vám i vaší kočce být klidnější a můžete si začít užívat jeden druhého od prvního dne. V tomto článku předkládáme ke zvážení praktická opatření k tomu, aby příchod nové kočky do vaší domácnosti byl pozitivní a šťastný zážitek pro vás oba.

Pokud se jedná o uvítání nové kočky do vašeho domova, klíčové slovo je příprava. První věc, kterou je třeba připravit, je útulný a bezpečný domov. Řiďte se podle těchto jednoduchých instrukcí, abyste zajistili, že se nový člen vaší rodiny bude v den „D“ cítit pohodlně a klidně a že váš dům bude zabezpečený proti poškození a současně bezpečný pro vašeho domácího mazlíčka.

  • Příprava útulného domova a vybavení pro kotě čtěte >>>>>>>ZDE

  • Vytvoření bezpečného domova pro kočku

Kočka ráda pozoruje svět venku, proto je nezbytné zabezpečit okna, aby nemohla vyskočit ven a zranit se. Ujistěte se, že jste odstranili všechny prvky, které by mohly být potenciálně škodlivé nebo toxické pro vaši kočku. Některé látky, jako jsou čistící prostředky, jsou pro ni zcela zjevně škodlivé, ale toxické pro kočky jsou i jiné věci, například čokoláda, čaj, káva nebo dokonce rostliny (oleandr, lilie, vánoční hvězda, filodendron, hortenzie, hyacint, narcis a tulipán).

Odstraňte kabely, vodiče, dráty. Kotě by za ně mohlo chtít tahat a kousat je. Při prokousnutí izolace by mu hrozil úraz elektrickým proudem. Zabezpečte skříně, věšáky, kočičí prolézačky nebo třeba květináče. Prostě vše, co by mohlo na kočku spadnout.

Má-li zůstat kotě v jedné místnosti s odpadkovým košem, musí mít koš pevné horní víko, aby nebylo možné se dostat k obsahu.V koupelně přiklápějte víko toaletní mísy, aby kočka do ní nespadla nebo ji nevyužívala jako zdroj „pitné“ vody. V kuchyni dávejte pozor na horké nápoje a jídlo, nádobí a varnou konvici a otevřený plamen. Kočka by k nim neměla mít přístup.

Poskytněte své kočce podnětné prostředí se spoustou malých hraček (např. kuličky z alobalu) k upoutání její pozornosti a odvedení její pozornosti od čehokoli nebezpečného. Odstraňte z dosahu všechny ostré předměty... nebo předměty, které by mohla kousat, olizovat nebo zničit.

Kromě toho zvažte zaznamenání kontaktů na svého veterináře do svého telefonu, abyste je v případě nutnosti měli po ruce. Využijte pravidelných návštěv u veterináře, abyste zajistili vakcinaci své kočky, její správnou identifikaci v Národním registru prostřednictvím mikročipu a její dostatečné protiparazitární ošetření. Váš veterinář vám také může pomoci vybavit lékárničku, obsahující základní potřeby jako roztok na vyplachování očí, pinzetu, roztok na vyplachování uší, obvazy…

  • Příchod vašeho nového společníka domů

Koťata jsou velmi citlivá na nové prostředí, proto je nutné být při přivítání do nového domova opatrný.

Nachystejte si přepravku, abyste pro svého nového kamaráda během cesty domů zajistili větší pohodlí. Stříkněte na přepravku 4 krát sprejem se syntetickými kočičími feromony 1 den před cestou, to uklidní a upokojí vaši kočku/vaše kotě během této první cesty. Dejte přednost přepravce, která se otevírá nahoře, protože je uživatelsky vhodnější.
Pach staré hračky nebo přikrývky od předchozího majitele také pomůže zmírnit počáteční úzkost kočky. Cestování, nové pachy a cizí zvuky se mohou podílet na tom, že se kočka může cítit vystrašená a znepokojená. Naprosto přirozenou odpovědí je kňučení; takže nereagujte přehnaně, snažte se omezit stimulaci.

  • První den doma s kočkou

Pokud nejste připraveni, přinést novou kočku domů může být překvapivě stresující pro vás oba. Mějte na paměti, že zatímco vy a vaše rodina jistě s velkým nadšením uvítáte svou novou kočku nebo kotě ve svém životě, ona v tento emocionální den potřebuje co nejvíc uklidňování. Postupujte podle těchto jednoduchých kroků, abyste zajistili, že cesta proběhne tak hladce, jak jen je to možné, a že setkání s vaší rodinou bude radostný a šťastný zážitek pro všechny.

  • Setkání s novou rodinou

Když přijedete domů, postavte přepravku do oddělené místnosti. Postupně otevřete dveře místnosti, aby mohla objevovat své nové prostředí svým vlastním tempem. Kočky milují otevřené dveře, ale obrovské prostranství od prvního dne může být zahlcující. Dejte mu čas. Kočka potřebuje nové prostředí nejprve důkladně poznat. Pachy a zvuky, které nezná, pro ni mohou být stresující. Nedávejte jí hned od začátku k dispozici velké teritorium. Nechte ji nejprve zabydlet se v jedné místnosti, kde bude mít misky s vodou a krmení pro kočku, na klidném místě pelíšek, kočičí WC a všechno potřebné. Promyslete to tak, aby nebylo nutné věci stěhovat na jiná místa. Kočku by to zbytečně mátlo. Buďte v pokoji s ní, dokud ten omezený prostor neprozkoumá a nezabydlí se. Teprve až když se tu bude cítit doma a bezpečně, pusťte ji na průzkum celého bytu či domu.

Podívejte se na krátké video od Royal Canin, které popisuje, co vše udělat, aby se kočka cítila jako doma. >>>>>> ZDE

Postupně seznamujte nového člena rodiny se stávajícími rodinnými příslušníky včetně ostatních domácích mazlíčků. Vaše kotě/kočka by měla být nechána o samotě několik prvních dnů, aby si mohla zvyknout na nové prostředí. Potom ji postupně seznamujte se členy rodiny, aniž byste ji od prvního dne nutili do interakce s každým.

Vyvarujte se jakýchkoli nadměrných a stresujících zvuků, jak jen je to možné. Mohly by rozrušit a stresovat vaše nové kotě/novou kočku, zvláště zvuky domácích přístrojů (vysavač, vrtačka, sekačka a pod…)

Prozkoumávejte spolu vaši domácnost a seznamujte kotě s novými předměty, aby získávalo podněty a učilo se novým zkušenostem.

Kotě se také musí sblížit se stávajícími členy domácnosti. Máte už doma psa? Andulku? Nebo starší kočku? Na jejich setkání a adaptaci musíte dohlédnout. Zkraje je dobré držet kotě od ostatních domácích mazlíčků v izolaci, než se naučí vzájemně akceptovat.

Co ještě byste mohli udělat? Ano, samozřejmě, připravte nějaké hračky! Hra je skvělý způsob, jak komunikovat s vaší kočkou. Můžete hračky buď koupit nebo jednoduše improvizovat (např. s kouskem látky). Docela často vaše kočka/kotě rozhodne sama/samo co je a co není její hračka. Hraní je dobrý způsob jak posilovat pouto mezi vaší milovanou životní společnicí a vámi. Hraní je také velmi dobrý způsob, jak vaši kočku udržovat aktivní, zvláště pokud jde o kočky žijící v domě Užijte tedy trénink a připravte si velkou dávku trpělivosti!

Stručně řečeno zajištění řádné potravy a vody pro vaši kočku od samého začátku vám pomůže zajistit pro vaši novou společnici snadnější přechod do vašeho domu. Ale poté, co jste se postarali o její základní výživové potřeby, nezapomeňte, že vaše kočka nejvíc ze všeho potřebuje spoustu pozornosti a času na hraní. Určitě naplánujte čas na hraní a začněte budovat láskyplné pouto, které bude sílit každým dnem!